TR

Başkan'ın Mesajı

Değerli Hissedarlarımız,


Değerli hissedarlarımız, Türkiye’nin lider un üreticisi Ulusoy Un, faaliyet coğrafyasını, siz kıymetli yatırımcılarından aldığı desteğin gücüyle genişletmeye devam ediyor. Hatay Antakya’da satın aldığımız üretim tesisimiz ile, hem kapasitemizi 4.200 ton/ güne çıkarırken, hem de ülkemizin güneyinde yer alan bölgelere daha uygun maliyet ile ürün temin etme imkanına kavuşacağız. Bu yatırımın, Ulusoy Un’un iç piyasadaki hakimiyetini daha da güçlendireceğine inanıyoruz. 2023 yılı ilk çeyreğinde, satış hasılatımız 5,6 milyar TL seviyesine ulaşarak, bir önceki yılın aynı dönemine göre %29 artış gösterdi. Aynı dönemde özkaynağımız ise 1,4 Milyar TL’den 3,8 Milyar TL seviyesine yükseldi. Şirketimiz gerçekleştirdiği yatırımlarla ve sürdürdüğü faaliyetlerle, özkaynak seviyesini reel olarak büyütmeye devam etmektedir. İçinden geçmekte olduğumuz dönemde, bölgemizde patlak veren RusyaUkrayna savaşından dolayı, Dünya tahıl piyasasında dengelerin çok değişken olduğunu görmekteyiz. 

Türkiye’nin öncülüğü ile gerçekleştirilen tahıl koridoru anlaşması, Mayıs 2023 itibarıyla 30 milyon tonu aşkın tahılın Ukrayna’dan koridor kanalıyla çıkmasını sağlayarak, dünya tahıl piyasalarına bir nefes aldırdı. Önümüzdeki dönemde tahıl koridorunun devamı ile ilgili soru işaretleri bulunmakta. Ancak artan yağışların etkisi Türkiye’nin yaklaşan hasatının, ile geçtiğimiz yılın üzerinde bir üretim ile sonuçlanmasını bekliyoruz. Ülkemizde hem TMO’nun uygulamaları hem de güçlü lisanslı depoculuk altyapısı sayesinde, savaş kaynaklı fiyat dalgalanmalarını, dünya piyasalarına göre daha az hissettik. Bunun yanında, bir gün bile ürüne erişememe endişesini taşımadık. Bu süreçte Lisanslı depoculuk şirketimiz Ulidaş’ın 169.000 tonluk depolarında, TMO başta olmak üzere tüm mudiler adına ürünlerin muhafaza edilmesi ve sonrasında bunların piyasaya sevk edilmesi ile, gıda güvenliğimizde üstümüze düşen rolü bir kez daha yerine getirdik. 23 Kasım 2022 tarihinde, kurucumuz ve onursal başkanımız, kıymetli Babam Fahrettin Ulusoy’u ebediyete uğurladık. Onun liderliğinde Ulusoy Un, küçük bir zahire dükkanından, global bir şirkete dönüştü.

 Onun açtığı yolda, bize öğrettiği değerlerinden ödün vermeden, aynı kararlıkla yürümeye devam edeceğiz. Bize miras bıraktığı büyük değer için kendisini minnetle, şükranla anıyorum, ruhu şad olsun. Ulusoy Grubu olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de milletimizin ve tüm dünya insanlarının yanında olarak tedarik zincirinde üzerimize düşeni en iyi şekilde yerine getirerek gıdaya ulaşmayı sağlayacağız. Bu süreçte bizlere olan inancını ve desteğini esirgemeyen değerli yatırımcılarımıza, tüm paydaşlara ve çalışanlarımıza teşekkür ederim.

Dr. Eren Günhan ULUSOY
Yönetim Kurulu Başkanı