TR

Kurucumuz

Fahrettin Ulusoy’u 23 Kasım 2022 tarihinde kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz.

Onun açtığı yoldan, onun değerlerine sadık kalarak, ismini sonsuza kadar yaşatacağız.

1949 - ∞

Fahrettin Ulusoy, 13 Mart 1949 yılında Tekkeköy ilçesine bağlı Sınamataş Köyü’nde (Başköy) doğdu. Ailesi 1950 yılı mayıs ayında Tekkeköy merkeze göç ederek küçük çapta ticarete başladı. 1960 yılında Tekkeköy İlkokulu’ndan mezun oldu. Namık Kemal Orta Okulu son sınıf öğrencisiyken, ailesine destek olmak mecburiyetiyle, öğrenim hayatına son verip, ailesine ait iş yerinde çalışmaya başladı. Ancak daha sonraki yıllarda dışardan bitirme sınavlarını tamamlayarak ortaokul mezunu oldu.

19 Şubat 1969 yılında kendi adına vergi mükellefi olarak ilk işyerini açtı. Gıda ve ihtiyaç maddeleri ticareti ile Karadeniz Bölgesi’nde hizmet verdi.

1990 yılı sonunda, bugün sektöründe dört üretim tesisi ile önemli bir üretici konumuna sahip olan Ulusoy Un ‘u kurdu. Türkiye’nin borsada işlem gören ilk un üreticisi olan Ulusoy Un “Türkiye’nin 500 Sanayi Devi” ve “Türkiye’nin 500 Büyük İhracat Firması” arasında yer almaktadır.

Fahrettin Ulusoy, 1992 yılında Samsun İş Adamları Derneği (SAMSİAD) Başkanlığı, 1993 yılında Ticaret ve Sanayi Oda Meclis Başkanlığı, Samsunspor Asbaşkanlığı, 2008-2014 yılları arasında Karadeniz Hububat Bakliyat İhracatçılar Birliği Başkanlığı’nı yaptı.2008-2022 Kasım ayına kadar SASBAŞ Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürdü.

Ekonomi, spor, siyaset, eğitim ve daha birçok alanda ülkesine önemli hizmetlerde bulunan Fahrettin Ulusoy “Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı” listesinde yer almış; hayallerin inanç ve azimle gerçeğe dönüştürülebileceğini hepimize kanıtlamıştır.

Hayatımdan Satırlar

Ulusoy Un’un kuruluşunun 50. Yılı anısına kaleme aldığı “Hayatımdan Satırlar” kitabında 1969 yılında açmış olduğu küçük bir zahire dükkanın, dünyanın 4 bir yanına ihracat yapan bir gıda şirketi olma yolculuğunu ve hayat tecrübelerini kaleme almıştır.


Fahrettin Ulusoy İlköğretim Okulu

Eğitime destek vermeyi kendine misyon belirleyen Fahrettin Ulusoy, Üniversite öğrencilerine burs imkanı sağlamasının yanında Samsun’un Atakum ilçesinde 24 sınıflık bir ilkokul yaptırmıştır. Fahrettin Ulusoy İlköğretim Okulu İlköğretim 2010 tarihinde eğitim vermeye başlamıştır. Kendisiyle yapılan söyleşilerde “Hayatta yaptığım en iyi hizmet, eğitime yaptığım yatırımdır” diyerek eğitime verdiği önemi her zaman belirtmiştir.
Fahrettin Ulusoy'un İlkeleri

Başarıya giden yolda, işinizi kuralına uygun bir şekilde yapmalısınız. Başarı, disiplinli ve kurallara uygun çalışmaktan geçer.

Dürüstlük, güvenilirlikle birleştiğinde gerçek bir başarı ortaya çıkar. Dürüst, güvenilir ve pozitif ilişkilerle dolu bir iş dünyası, uzun vadeli başarının anahtarıdır.

İtibar, özenle korunması gereken değerli bir varlıktır. İtibarınız, sadece bugün değil, gelecek 50 yıl boyunca da sizinle olacaktır.

İş dünyasında başarı, sadece işinizi iyi yapmakla değil, aynı zamanda insan ilişkilerine verdiğiniz değerle de ölçülür.

İş yaparken sadece kendi başarımıza odaklanmak değil, aynı zamanda topluma pozitif bir katkı sağlamak da bir misyonumuzdur.