TR

ULUSOY UN’UN İLK KİRA SERTİFİKASI İHRACINA YOĞUN İLGİ

  • 2023

2022 yılını 20 milyar 434 milyon TL satış hasılatıyla kapatan, sektörünün en büyük sanayi ve ihracatçı kuruluşu olan Ulusoy Un, alternatif finansman kanallarına erişim kapsamında 170 gün vadeli 100 milyon TL tutarındaki ilk kira sertifikası (sukuk) ihracını gerçekleştirdi.

TİM1000 listesine göre Türkiye’nin en büyük 247. İhracatçısı, İSO500 listesine göre Türkiye’nin en büyük 273. sanayi kuruluşu ve kendi sektörünün en büyük firması olan Ulusoy Un, alternatif finansman kanallarına erişim kapsamında ilk sukuk ihracını gerçekleştirdi. 14 Kasım 2023’te talep toplamasını gerçekleştirdiği 170 gün vadeli 100 milyon TL tutarındaki ihraç, yetkili yatırım kuruluşu Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş. (Emlak Katılım) ile bankanın yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Emlak Varlık Kiralama A.Ş. (Emlak VKŞ) aracılığıyla başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Sukuk ihracı yatırımcılardan gelen 2 kat yoğun taleple, piyasa muadillerine göre oldukça başarılı bir şekilde tamamlandı. Ulusoy Un’un Emlak VKŞ aracılığıyla Sermaye Piyasası Kurulu’ndan 27 Ekim 2023’te almış olduğu 500 milyon TL tutarındaki ihraç tavanı kapsamında gerçekleştirdiği yönetim sözleşmesine dayalı ilk kira sertifikası işleminde, hububat alım satım sözleşmelerine konu ve faizsiz finans ilkelerine göre mal tanımı içinde yer alan, alım satıma konu edilebilen ve ikincil piyasalarda işlem görebilen varlık/haklar portföyü sukuk ihracında dayanak varlık olarak kullanıldı.

Farklı müşteri ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Konuyla ilgili olarak Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı Eren Günhan Ulusoy, “Ulusoy Un olarak sermaye piyasalarında gerçekleştirdiğimiz ilk kira sertifikası ihracımıza yatırımcıların yoğun ilgi göstermesi şirketimize duydukları güvenin bir tescili olması açısından oldukça memnuniyet vericidir. Ticari faaliyetlerimizin işleyişi katılım finans prensipleriyle oldukça örtüşmektedir. Bu minvalde alternatif bir finansman aracı olan sukuk enstrümanının şirketimizin sürdürülebilir büyümesinde önemli bir araç olacağını düşünüyoruz. Ulusoy Un olarak, sermaye piyasalarında finansmana erişim imkanlarını çeşitlendirerek daha geniş bir yatırımcı tabanına ulaşmayı hedefliyoruz. Farklı müşteri ihtiyaçlarına uygun sağlıklı ürünler üreterek, rekabette kazanan, sektördeki gelişmeleri takip eden, iletişime açık, iş ahlakından ve kaliteden taviz vermeyen bir firma olarak, sektörde tercih edilen bir iş ortağı olmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Başarılı ihraç süreci için bizleri yalnız bırakmayan Emlak Katılım ailesine teşekkür ediyorum” derken, Ulusoy Un CEO’su Zahit ÇETİN ise “20 Kasım 2014 tarihinde hisseleri halka arz edilen ve borsada işlem gören Ulusoy Un; bünyesinde Söke Un, ROLWEG S.A, Alfaway Gıda ve Ulidaş Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. şirketlerini barındıran, Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin sıralandığı Fortune500 listesinde ve ihracattaki başarısıyla TİM1000 listesinde yer alan bir gıda şirketidir. İlk kez gerçekleştirdiğimiz sukuk ihracı, yatırımcıların şirketimize olan güvenini göstermesi anlamında çok değerli. İlerleyen süreçte alternatif borçlanma araçlarının portföyümüzdeki ağırlığını artırmayı hedefliyoruz. Emeği geçen tüm takım arkadaşlarıma teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum” açıklamalarında bulundu.

Son Haberler